Image
Top
Navigation

Mustafa Içil

Kariyerinin zirvesinde dünyanın en etkili pazarlamacılarından biri, Google'ın eski Ortadoğu Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil'den pazarlamanın sırlarını sizinle paylaşıyor

mustafaicil1972 doğumlu Mustafa İçil, İstanbul Amerikan Robert Koleji’den mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Daha sonra aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans yapmıştır.

Mezun olduğu tarihe kadar çeşitli teknoloji firmalarında yarı zamanlı olarak farklı pozisyonlarda görev alan Mustafa İçil, 1994-1995 yılları arasında Microsoft’un Chicago ofisinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Microsoft Türkiye ofisine Sistem Mühendisi olarak geçmiş, 1998 yılından itibaren de Windows’dan sorumlu Ürün Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Bu rolüne paralel olarak Microsoft’un gelişmekte olan pazarlara yönelik stratejilerini takip eden ve Türkiye’deki bilgisayar penetrasyonunu arttırıcı projeleri yürüten ekiplerin proje liderliğini yapmıştır.

2005 yılında Apple IMC firmasına Pazarlama Müdürü olarak geçmiş ve 2 yıl boyunca Apple ve Adobe markalarının pazarlama stratejilerini oluşturmuş ve hayata geçirmiştir. Mustafa İçil, bu dönemde yaptığı çalışmalarla Capital dergisi tarafından “2006 Yılının Zirvedeki Pazarlamacıları” arasında seçilmiştir.

2007 yazında Google Türkiye ofisinde Pazarlama Direktörü rolüne gelmiştir. Daha sonraki dönemlerde Bölge Pazarlama Direktörlüğü göreviyle Yunanistan, Orta Doğu ve Afrika pazarlarının da sorumluluğunu almıştır. Marka yönetimi, ürün ve pazar stratejileri, stratejik iş ortaklıkları, kanal programları ve KOBI’lere yönelik çalışmalar konusunda Google markasını temsil etmiş ve sorumlu olduğu coğrafyalardaki pazarlama operasyonlarını ve ekiplerini sıfırdan kurmuştur. Ayrıca bir süre ek olarak gelişmekte olan yeni pazarlara Google operasyonunun taşınması konusunda oluşturulan bir proje grubunda global olarak pazarlama ekibini temsil etmiştir. 6 yılı aşkın bir süre çalıştığı Google’da ekibi ile ödüllü, hatta bazılarının global uygulama olarak ölçeklendiği birçok farklı projeye imza atmıştır.

Mustafa İçil, profesyonel iş hayatı boyunca kurumsal görevinin yanında yüzlerce farklı konferans, etkinlik ve eğitimde marka yönetimi, stratejik pazarlama, yeni nesil pazarlama, sosyal medya, inovasyon ve liderlik üzerine deneyimlerini paylaşmıştır. Şu an halen Stratejik Pazarlama Eğitmen ve Danışmanı olarak bu çalışmalarına devam etmektedir.

Teklif isteyin