Image
Top
Navigation

Dinesh Dhamija

Avrupa'nın en büyük turizm acentası olan EBookers.com'un kurucusu ve sürdürülebilir eğitim, ekolojik turizm ve emlak yatırım şirketi Copper Beech Group'un kurucusu tecrübelerini paylaşıyor. Girişimcilik ruhunu ve başarı motivasyonunu kendisinden dinlemek ister misiniz?

Avrupa’nın en başarılı internet turizm acentelerinden Ebookers.com‘un eski başkanı ve CEO’su Dinesh Dhamija, aynı zamanda sürdürülebilir eğitim, ekoturizm ve emlak yatırımlarını yöneten Copper Beech Group‘un kurucusu.

Dinesh Dhamija1950 yılında Hindistanlı bir diplomatın oğlu olarak Avustralya’da doğar. IBM dahil bir çok şirkette çalışır. Bu arada, Fitzwilliam College, Cambridge University’de hukuk alanında yüksek lisansını tamamlar. 1980 yılına gelindiğinde eşi Tai ile bir istasyonda uçak bileti satmaya başlar. Başarılı olunca 1983 yılında 4 havayolu şirketinin İngiltere ve Avrupa’daki genel satış acentesi olarak faaliyet gösteren Flightbookers Ltd’i kurar.

1996 yılında Flightbookers İngiltere’de ilk interaktif internet sitesini açarak büyük ses getirmiştir. Bu sırada Flightbookers, İngiltere’nin en büyük 10 turizm ajansından biridir ve 235 kişiyi istihdam etmektedir. Flightbookers’ın internet başarısı ile internet kısmı ayrılarak Ebookers.com adlı yeni bir yapılanmaya gider ve New York’un Nasdaq, Almanya’nın Neuer Markt’ında işlem görmeye başlar. 7 aylık kısa sürede Dinesh, 11 kurumsal birleşmeyle kırılması güç bir rekora imza atar.

12 ülke baz alındığında Ebookers, Avrupa’nın en büyük turizm şirketinden biri haline geldi. 1999 yılında 23 milyon dolar olan satışlar, 2004 yılında 1 milyar doları aştı. Dinesh, 1000 kişilik iş süreç yönetimini Hindistan’dan dış kaynak kullanımıyla büyük avantaj sağlayan bir yapıya dönüştürdü. 2005 yılında Ebookers’ı 741 milyon ABD Doları’na sattığında yaptığı yatırım sadece 5 milyon dolardı.

2006 yılında Harvard Business School’un President’s Programme in Leadership programını tamamlayan Dinesh aynı zamanda IMD’nin mezunları arasındadır.

Şu anda, Dinesh Hindistan ve Romanya özelinde sürdürülebilir yatırım projelerine odaklanmıştır. Dinesh, Winston Churchill Memorial Trust (WCMT) üyeidir. Aynı zamanda, çok sayıda girişim organizasyonunda (TiE UK, the Governor of the Rainbow Foundation in the UK, an active member of the World Presidents Organisation (WPO) and the Chief Executive Organisation (CEO) gibi) danışma kurulu ve yönetiminde yer almaktadır.

Dinesh yıllar içinde çok sayıda ödülün sahibi olurken, en dikkat çeke ikisi 2003’de Management Today dergisinin verdiği Yılın Girişimcisi ve 2004 yılında GG2 Ödülleri’nde Yılın Asyalı Adamı seçilmesiydi.

Fitzwilliam Society, Fitzwilliam College, Cambridge’in eski başkanı olan Dinesh, is a member of the fundraising committee at Fitzwilliam College ile birlikte iki Hindistan destekleyicisi yardım kuruluşu Shiksha ve Chikitsa üyesidir. Shiksha ile 3 okulda 1000 çocuk eğitim görürken, Chikitsa her yıl 15 klinikte 120 bin insana ücretsiz ilaç vermektedir.

Teklif isteyin

Başlıklar:

– İş ve girişimcilik, sıfırdan bir şirket ortaya çıkarma
– Turizmin işinin değişimi
– Avrupa ve Hindistan’a yatırım yapmak
– İnternet’in ilk günleri
– Klasik bir işi online haline getirmek