Image
Top
Navigation

Kenan Sofuoğlu

Dünyanın en çok Supersport Dünya Şampiyonu, tarihe başarılarıyla not düşen motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, inanılmaz başarısının sırlarını etkinliklerinizde anlatıyor

Kenan SofuogluDünyada en çok Supersport Şampiyonluğu kazanarak tarihe geçen Kenan Sofuoğlu, motor tamircisi bir babanın en küçük oğludur. 1996 yılında Türkiye şampiyonasında yarışan ağabeyi Sinan’ı izleyerek motor sporları ile tanışmış, 2000 yılların 14 ama 3 yılında abisi Sinan’ın bir yarışta ayağını kırması ile boş kalan motorunda, 16 yaşında özel izin ile yarışlara katılmaya başlamıştır. Ağabeyi Sinan’ın motoruyla yaptığı bu ilk kalkış yarışını kazanmıştır. 2002 yılında Almanya’ya yerleşen yarışçı, aynı yıl Yamaha-Cup’ı kazanmıştır. 2003 sezonunda Supersport-IDM’de 2. olduktan sonra 2004’te Fim Superstock 1000 Cup’a geçmiştir. 2004 sezonunu şampiyona üçüncüsü olarak tamamladıktan sonra 2005 Superstock-1000 şampiyonluğunu hedef seçmiştir. İlk iki yarışı kazanmasına rağmen yaptığı bir kaza sonucu bileğini kırması sebebiyle Misano’daki yarışa katılamamış, sezonu 2. olarak tamamlamıştır.

2006 senesinde Supersport-WM’ye başlarken sponsorluk sorunları yüzünden Yamaha Almanya takımından ayrılmak zorunda kalmıştır. Ancak son anda İsviçre’de yaşayan, ismi gizli tutulan bir Türk işadamının sponsorluk sağlamasıyla Ten Kate’nin Honda takımına katılmıştır. Supersport WM’de 2006 sezonunu üçüncü olarak tamamlamıştır.

2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon olmuştur.

2010 Yılı Dünya Supersport Şampiyonası’nda sezonun 13. ayağı olan ve Fransa’da Paris’in kuzeyinde bulunan Magny Cors Pisti’nde koşulan yarışta Kenan Sofuoğlu 2. sırada yer almasına rağmen Dünya Şampiyonu olmayı başarmıştır.

2012 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 1 yarış kala şampiyon olmuştur.

Büyük başarısının sırlarını, yaşamındaki kilit noktaları, küçük bir kasabadan dünyanın en önemli motosiklet yarışçısı olmasının hikayesini Kenan Sofuoğlu sizinle paylaşıyor

Teklif isteyin